Podpis elektroniczny dla szkolnictwa – w czym może pomóc?
Coraz częściej możemy spotkać się z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań w wielu branżach w Polsce. Wynika to z postępującej cyfryzacji naszego kraju – chcemy, aby przekazywanie informacji było szybsze, a archiwizacja dokumentów bezpieczniejsza i prostsza. Jedną z takich branż, w której już od paru lat możemy obserwować zdecydowany rozwój w zakresie korzystania z technologii, jest szkolnictwo. Wprowadzenie elektronicznych dzienników zmieniło cały, czasochłonny proces prowadzenia, na szybki i wygodny.
Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?
Kwalifikowany podpis elektroniczny pozwala na szybkie i bezpiecznie podpisywanie dokumentów w Internecie. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju umowy, wnioski, formularze możemy wypełniać, składać i podpisywać bez konieczności wychodzenia z domu. Ten rodzaj e-podpisu ma dokładnie taką samą moc prawną jak podpis tradycyjny, a jednocześnie jest niemożliwy do podrobienia. Kwalifikowany podpis elektroniczny to przede wszystkim wygoda zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, gdyż z e-podpisem możemy załatwiać sprawy urzędowe, biznesowe i prywatne. W czasach, gdy coraz więcej usług przenosi się do Internetu, jest to narzędzie coraz chętniej wykorzystywane. Taka oszczędność czasu pozwala na skupienie się na rozwoju firmy czy poświęceniu prywatnego czasu na znacznie przyjemniejsze aktywności niż stanie w urzędowych kolejkach.
» Krajowy System e-Faktur
» Brak integralności dokumentu
» Czy podpis elektroniczny da się podrobić?
Podpis elektroniczny dla szkolnictwa – w czym może pomóc?
Kwalifikowany podpis może również być wykorzystywany w szkołach. Wyżej wspominany elektroniczny dziennik nie tylko pozwala na szybszy przepływ informacji dla uczniów czy rodziców, ale także daje możliwość szybszego i bardziej skutecznego archiwizowania danych. Jednak aby tego dokonać niezbędny może okazać się e-podpis dla dyrektora placówki, którego obowiązkiem jest zapisać e-dziennik na elektronicznym nośniku danych zgodnie z faktycznym stanem na dzień zakończenia roku szkolnego. Takiego eksportu dziennika należy dokonać do 10 dni po zakończeniu roku szkolnego lub od zakończenia semestru i podpisać e-podpisem – w innym przypadku eksport nie będzie ważny.
Dodatkowo korzystanie z kwalifikowanego podpisu elektronicznego nie musi ograniczać się wyłącznie do spraw służbowych. Sprawdzi się on również w wielu załatwieniach prywatnych, gdyż poza podpisywaniem dokumentów e-podpis daje możliwość potwierdzenia naszej tożsamości w Internecie.
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji w temacie zakupu kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nasze biuro jest autoryzowanym Partnerem dostawcy usług zaufania i pomoże w przeprowadzeniu całego procesu nabycia e-podpisu.