Czy podpis elektroniczny da się podrobić?
Początkowo stosowanie podpisu kwalifikowanego mogło budzić wątpliwości. Z czasem jednak stała się to bardzo popularna metoda podpisywania dokumentów. Powodów wzrostu popularności tego rozwiązania jest kilka – przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Dziś wiemy już, że korzystanie z e-podpisu to w 100% pewne rozwiązanie, które jest tak samo bezpieczne jak własnoręczny podpis.
Aby uzyskać e-podpis konieczne jest złożenie wniosku, który musi zostać poparty potwierdzeniem tożsamości. Do potwierdzenia swojej tożsamości konieczna jest wizyta w punkcie lub odbycie video rozmowy z konsultantem. Nie mam mowy o pomyłkach czy możliwości pominięcia tego etapu. Dzięki temu mamy gwarancję, że podpis został wydany właściwej osobie.
Złożenie e-podpisu również wymaga spełniania kilku warunków. Po pierwsze konieczne jest posiadanie urządzenia wraz z kluczem – karty kryptograficznej z czytnikiem podłączonej do komputera. Technologia wykorzystywana w czasie składania podpisu bazuje na zasadach matematycznego szyfrowania asymetrycznego. Do weryfikacji podpisu wykorzystuje się certyfikat zawierający dane o właścicielu oraz klucz publiczny.
Ze względu na złożoność procedur oraz dbałość o najmniejsze szczegóły w kwestii zabezpieczeń, nie ma możliwości podrobienia e-podpisu.