Jaka jest różnica pomiędzy profilem zaufanym a podpisem kwalifikowanym?

Każdy wniosek czy dokument, składany elektronicznie do organów państwowych musi zostać podpisany, aby potwierdzić treść pisma. Do potwierdzenia formularzy wysyłanych za pośrednictwem Internetu użyć można profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jaka jest różnica między profilem zaufanym a podpisem kwalifikowanym?

Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób jest równoznaczny z potwierdzeniem tożsamości i posiada zastosowanie takie, jak odręczny podpis, jednak występują pewne różnice pomiędzy tymi dwoma formami. Profil Zaufany jest rozwiązaniem bezpłatnym, które swoje zastosowanie znajdzie jedynie w załatwianiu spraw urzędowych online, podczas gdy kwalifikowany, mimo że płatny to użyć go można nawet do niektórych dokumentów komputerowych takich, jak PDF czy e-mail.

Aby uzyskać taki podpis należy założyć konto na portalu, złożyć odpowiedni wniosek o potwierdzenie, a następnie w ciągu 14 dni zgłosić się osobiście w odpowiednim punkcie potwierdzającym. W przypadku kwalifikowanego podpisu elektronicznego osoba musi podpisać umowę subskrypcyjną, stawić się w centrum certyfikacji, a następnie zainstalować otrzymane oprogramowanie.

Wysyłanie dokumentów drogą elektroniczną jest dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy mogą bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia wysłać niezbędne dokumenty do urzędów i organów bez obowiązku składania wizyt w jednostkach w celu potwierdzenia tożsamości i treści przesyłanych pism, ponieważ do tego służy podpis elektroniczny.

 

Kupno podpisu kwalifikowanego Warszawa
podpis.elektroniczny@morgansuisse.com

 

Zostaw Komentarz