Niewielkie grono przedsiębiorców jest świadome tego, iż ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) udostępnił nowy sposób na podpisywanie dokumentów. Mowa o Podpis osobisty na ZUS PUE.

Jak już zapewne wielu z Państwa wie, poprzez portal ZUS PUE można załatwić bardzo wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w sposób elektroniczny, a więc bez wychodzenia z domu, bądź biura, jak również co ważne – poza godzinami działania urzędów.

Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju wnioski na portalu PUE ZUS klienci ZUS, a więc zarówno przedsiębiorcy, jak i ubezpieczeni mogli wysyłać wyłącznie za pomocą profilu zaufanego (ePUAP), bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z kolei w wybranych przypadkach możliwe było podpisanie się poprzez wykorzystanie profilu PUE. Wchodzą zmiany i jak się okazuje niebawem będzie to również możliwe przy wykorzystaniu podpisu osobistego.

Podpis osobisty stanowi zaawansowany podpis elektroniczny. Z kolei prawdziwość danych posiadacza podpisu zostaje potwierdzona certyfikatem podpisu osobistego, który zawiera informacje takie, jak imię, nazwisko, obywatelstwo, jak również numer PESEL. Podpis ten można nabyć np. składając wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Wówczas certyfikat podpisu elektronicznego znajdzie się w e-dowodzie.

UWAGA!
Chcąc korzystać z podpisu osobistego, należy posiadać czytnik NFC do e-dowodu, jak również odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na komputerze.

 

Kupno podpisu kwalifikowanego Warszawa
podpis.elektroniczny@morgansuisse.com

 

Zostaw Komentarz