Profil Zaufany to nic innego, jak bezpłatna metoda potwierdzenia tożsamości danego obywatela Polski w zakresie elektronicznych systemów administracji. Jest to darmowa alternatywa dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zestawiając serwis obywatel.gov.pl z bramą e-administracji, która umożliwia wnoszenie do urzędów podań, wniosków, skarg, opłat i deklaracji drogą elektroniczną bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie, Profil Zaufany można byłoby porównać do osobistego klucza, który pozwala obywatelom korzystać z dostępnych e-usług.

Profil Zaufany funkcjonuje w oparciu o ustawę z dnia 17 lutego 2005 roku odnośnie informatyzacji działalności podmiotów, które zajmują się realizacją zadań publicznych.

Aby nabyć Profil Zaufany należy złożyć odpowiedni wniosek poprzez system ePUAP, a następnie z dowodem osobistym lub paszportem udać się do wyznaczonego punktu potwierdzającego. Od października 2016 roku istnieje możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego poprzez platformy bankowe takie, jak np.: Alior Bank, PKO BP, mBank, ING BŚ, a także poprzez platformę Envelo, która nie wymaga osobistego pojawienia się w punkcie potwierdzającym, bądź urzędzie.

Możliwość samodzielnego potwierdzenia swojego profilu przysługuje posiadaczom podpisu kwalifikowanego. Profil Zaufany posiada swoją ważność przez 3 lata, aczkolwiek w systemie ePUAP istnieje możliwość ich przedłużenia.

One Thought to “Czym jest Profil Zaufany?”

  1. apperry

    ja jednak wole zapłacić za kwalifikowany podpis, bo mogę go wykorzystać wszędzie, a nie tylko w urzędzie

Zostaw Komentarz